6 kroků k prohlášení vlastníka
1.Zpracování prohlášení vlastníka nemovité věci dle NOZ
Zpracování prohlášení vlastníka musí obsahovat následující části:
- a) údaje o pozemku, domu, obci a katastrálním území;
- b) údaje o jednotce zejména:
- pojmenování a označení jednotlivých bytů alespoň číslem a umístěním s určením účelu užívání
- určení a popis společných částí se zřetelem k jejich stavební, technické nebo uživatelské povaze a s případným určením, které z nich jsou vyhrazeny k výlučnému užívání vlastníku určité jednotky,
- velikost podílů na společných částech,
- c) jaká věcná a jiná práva a jaké závady přecházejí se vznikem vlastnického práva určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům všech jednotek a určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek;
- d) má-li rozdělením vzniknout alespoň pět jednotek, z nichž mají být alespoň tři ve vlastnictví tří různých vlastníků, uvedou se v prohlášení i náležitosti stanov společenství vlastníků jednotek.
K prohlášení se přikládají půdorysy všech podlaží, popřípadě jejich schémata, určující polohu jednotek a společných částí domu, s údaji o podlahových plochách jednotek.
Vzhledem k tomu, že při rekonstrukcích bytů může dojít ke změnám dispozic jednotlivých místností, je zapotřebí prostory přeměřit. V rámci naší komplexní služby Vám zajistíme i přeměření takto rekonstruovaných bytů..
2. Předání dokumentu katastru nemovitostí
Po zpracování prohlášení vlastníka se tento dokument podá na katastr nemovitostí a vyčká se na jeho zapsání. To obvykle trvá měsíc a půl. V tomto období Vám budou zpracovány a rozdány návrhy smluv o převodu bytů do osobního vlastnictví k případným Vašim připomínkám.
3. Podepsání smluv
Po zapsání prohlášení vlastníka budou moci být smlouvy o převodu bytů do osobního vlastnictví podepsány zástupci družstva a jednotlivými oprávněnými členy družstva (podpisy musí být notářsky ověřeny).
4. Podání smluv na katastr nemovitostí
Jednotlivé smlouvy budou podány na katastr nemovitostí a bude se čekat na jejich zapsání.
5. Společenství vlastníků
Společenství vlastníků jednotek se nově ustavuje již v prohlášení vlastníka jednotek, kde jsou uvedeny jak stanovy společenství vlastníků jednotek, tak i první členové výboru společenství vlastníka jednotek. V okamžiku zapsání prohlášení vlastníka jednotek do katastru nemovitostí se podává návrh na zápis společenství vlastníků jednotek do rejstříku. Tím se vyhnete jak notářským poplatkům tak i splníte povinnosti dané §1198 NOZ ve kterém je řečeno, že pakliže nedojde k založení společenství vlastníků jednotek nejpozději při převodu třetí jednotky, katastrální úřad nezapíše vlastnické právo k další jednotce.
6. Likvidace družstva
Před podepsáním jednotlivých smluv členská schůze družstva rozhodne o likvidaci družstva a zvolí likvidátora, který bude zařizovat veškeré nutné kroky k účetní likvidaci. Družstvo muže být účetně zlikvidováno v okamžiku, kdy nemá žádný nemovitý majetek (až po převedení všech bytů do osobního vlastnictví). Likvidace družstva skončí jeho výmazem v obchodním rejstříku. O likvidaci bytového družstva se dozvíte více
Kontaktní formulář
Na váš dotaz odpovíme nejpozději do 24 hodin. Děkujeme.